Mehmet KOÇER

          

  Mehmet KOÇER

            1951 Elazığ Ağın ilçesinde doğdu. 1969 yılında Tunceli Erkek İlköğretmen Okulundan mezun oldu. Yaklaşık 6 yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra 1977 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü bitirdi. Mezuniyet tezini Kütahya Çiniciliği üzerine yaptı ve çini sanatı ile tanışmış oldu. 1977 yılından bu yana bir yandan eğitimciliğine devam ederken, çini motif, desen ve altyapı çalışmalarına aralıksız sürdürdü. Anadolu Üniversitesinde lisansını tamamaladı. Değişik üniversitelerde görev aldıktan sonra, Dumlupınar Üniversitesi'den emekliye ayrıldı ve fiili eğitimcilik hayatını bitirdi. Bu süre içerisinde 1982 yılında Altın Çini ve Seramik Sanayi'nin kuruluşunda görev aldı.

            Milli Eğitim, Bakanlığı Mesleki Eğitim Çini ve Seramik programlarını hazırladı.

            Çini dalında ilk ödülünü 1984 yılında Koç Vakfı'nın düzenlemiş olduğu yarışmada pano dalında 2.'lik ödülü, 1986 Uluslararası Çini Sempozyumu'nda pano dalında 1.'lik, vazo tasarımı dalında 2.lik ödüllerini aldı. Ülkenin değişik üniversitelerinde Çini ve Seramik dallarında sempozyumlara, panellere konuşmacı olarak katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında bir çok sergilere katılması yanı sıra, bir çok yarışma jürilerinde bulundu.

            Son sergileri,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkısıyla hazırlanan 66 çeşit laleden oluşan "Lalelerimiz" adlı kişisel sergi, 23 Temmuz - 13 Ağustos 2011 tarileri arası İngiltere'nin  Hoole kentinde düzenlenen karma sergi ve  Kasım 2011-Mart 2012 tarihleri arasında Japon Inax Müzesi'nde beş ülkeden seçilen beş sanatçının mavi-beyaz çalışmalarından oluşan karma sergi, 2013 yılında Dumlupınar Üniversitesinde düzenlenen “Ustalardan Seçmeler” adlı karma sergidir.

            Yurtiçi ve yurtdışında birçok dini ve sivil mimari çini tasarımları yaptı. Resterasyon çalışmalarında bulundu. Bunlardan bazıları; Selimiye Camii revak çinileri, Ankara Kocatepe Cami bir kısım çinileri,  Büyükada Vapur İskelesi çinileri, Amasya Şehsadeler Müzesi, Umman Sarayı, Ürdün Sarayı, ABD Kral Faht Camii, Hatay Nebatat Müzesi ve birçok otellerin iç ve dış çini tasarımları yaptı.

            Ayrıca birçok yerli ve yabancı kolleksiyonerlerde eserleri mevcuttur.

            Sanatçı hala motif, desen tasarımlarının yanında altyapı, masse, sır ve form çalışmaları ile birlikte Altın Çini ve Seramik Sanayi Bünyesinde Çini Üretim Sorumlusu ve Desinatör olarak devam etmektedir.

            Evli, üç çocuk babası olan Mehmet Koçer'in çocuklarıda güzel sanatlar dallarında eğitimlerini tamamlamış ve eğitimci olarak faaliyet sürdürmektedirler.     

Son Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, Cuma